Profile last updated by:

Carlos Colon

Title History

 

  • Stampede International Tag Team titles (as Carlos Belafonte) w/Gino Caruso defeating Danny Babich & Michel Martel (April 13, 1973);
  • WWC North American Tag Team titles w/Gino Caruso defeating Don Serrano & Hurricane Castillo (????, 1974);
  • WWC North American Tag Team titles w/Jose Miguel Perez defeating Maravilla & Hurricane Castillo (????, 1974);
  • WWC (World Wrestling Council) North American Heavyweight title defeating Gil Hayes (June 22, 1974);
  • WWC North American Tag Team titles w/Jose Miguel Perez defeating Jim Dalton & Bruce Swayze (July 12, 1974);
  • WWC (World Wrestling Council) North American Heavyweight title defeating Ernie Ladd (December 7, 1974);
  • WWC (World Wrestling Council) World Junior Heavyweight title defeating Dick Steinborn (December 21, 1974);
  • WWC (World Wrestling Council) North American Heavyweight title defeating Pierre Martel (March 22, 1975);
  • WWC (World Wrestling Council) North American Heavyweight title defeating Spoiler I (September 20, 1975);
  • WWC North American Tag Team titles w/Bob Ellis defeating Ali Baba & Bull Gregory (December 25, 1975);
  • WWC (World Wrestling Council) North American Heavyweight title defeating Bob Ellis (April 17, 1976);
  • WWC (World Wrestling Council) North American Heavyweight title defeating Eric the Red (November 27, 1976);
  • WWC World Tag Team titles w/Jose Rivera defeating Al Costello & Don Kent (March 12, 1977);
  • WWC North American Tag Team titles w/Jose Rivera defeating Daniel Martel & Mitchell Martel (August 27, 1977);
  • WWC (World Wrestling Council) Puerto Rican Heavyweight title defeating Invader I (October 15, 1977);
  • WWC North American Tag Team titles w/Victor Jovica defeating Afa & Sika (November 14, 1977);
  • WWC (World Wrestling Council) Puerto Rican Heavyweight title defeating Ox Baker (May 6, 1978);
  • WWC North American Tag Team titles w/Chief Thunder Cloud defeating Jack Evans & Larry Sharpe (May 27, 1978);
  • WWC (World Wrestling Council) Puerto Rican Heavyweight title defeating Kendo Kimura (August 12, 1978);
  • WWC (World Wrestling Council) North American Heavyweight title defeating Gorilla Monsoon (March 3, 1979);
  • WWC North American Tag Team titles w/Hurricane Castillo defeating Frankie Laine & Dutch Mantell (May 5, 1979);
  • WWC (World Wrestling Council) Puerto Rican Heavyweight title defeating Pampero Firpo (September 22, 1979);
  • WWC (World Wrestling Council) Puerto Rican Heavyweight title defeating Abdullah the Butcher (January 12, 1980);
  • WWC North American Tag Team titles w/Eric Froelich defeating Dick Steinborn & Roger Kirby (February 9, 1980);
  • WWC North American Tag Team titles w/Jose Rivera won a Tournament (September 11, 1980);
  • WWC North American Tag Team titles w/Invader I defeating Danny Condrey & Dutch Mantell (January 19, 1981);
  • WWC (World Wrestling Council) North American Heavyweight title defeating Killer Karl Krupp (May 9, 1981);
  • WWC (World Wrestling Council) Puerto Rican Heavyweight title defeating Killer Karl Krupp for vacant title (May 9, 1981);
  • WWC (World Wrestling Council) Puerto Rican Heavyweight title defeating Abdullah the Butcher (September 26, 1981);
  • WWC (World Wrestling Council) Puerto Rican Heavyweight title defeating Mongolian Stomper (March 13, 1982);
  • WWC (World Wrestling Council) World Heavyweight title defeating Abdullah the Butcher (July 24, 1982);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Pedro Morales defeating Medics for vacant titles (April 30, 1983);
  • WWC (World Wrestling Council) World Heavyweight title defeating Ox Baker (May 14, 1983);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Dory Funk Jr. (June 15, 1985);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Abdullah the Butcher for vacant title (October 19, 1985);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Terry Funk [Tournament] (September 21, 1986);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Hercules Ayala (September 20, 1987);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Hercules Ayala (April 9, 1988);
  • WWC (World Wrestling Council) Television title defeating Ron Starr (August 20, 1988);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Ron Garvin (December 18, 1988);
  • WWC (World Wrestling Council) Television title defeating Jason the Terrible (March 1, 1989);
  • WWC World Tag Team titles w/Invader I defeating Steve Strong & Jason the Terrible via Forfeit (April 7, 1989);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Steve Strong (October 7, 1989);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Steve Strong for vacant title (November 23, 1989);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Abdullah the Butcher (March 31, 1990);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Greg Valentine for vacant title (February 2, 1991);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Dino Bravo for vacant title (November 2, 1991);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Ron Garvin (April 4, 1992);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Dick Murdoch (November 28, 1992);
  • WWC (World Wrestling Council) Television title defeating Mighty Kodiak [Tournament] (June ??, 1994);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Dutch Mantell (August 6, 1994);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Mabel for vacant title (January 6, 1996);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating El Bronco (April 20, 1996);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Mr. Hughes for vacant title (June 15, 1996);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Hurricane Castillo Jr. (October 23, 1996);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating El Nene (March 9, 1997);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Jim Steele for vacant title (April 5, 1997);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Ray Gonzalez (August 1, 1998);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Ray Gonzalez (January 6, 1999);
  • WWC (World Wrestling Council) Puerto Rican Heavyweight title defeating Victor Rodriguez (February 20, 1999);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Ray Gonzalez (August 14, 1999);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Ray Gonzalez for vacant title (November 27, 1999);
  • WWC (World Wrestling Council) Hardcore title defeating Abdullah the Butcher & One Man Gang in a 3-WAY (January 6, 2001);
  • WWC (World Wrestling Council) Hardcore title defeating One Man Gang (January 27, 2001);
  • WWC (World Wrestling Council) Television title defeating Ray Gonzalez (June 8, 2002);
  • Dory Funk’s BANG Television Tag Team titles w/Eddie Colon defeating Johnny Magnum & Dory Funk Jr. (July 31, 2005);

 

Career Highlights

 

  • Carlos Colon is the head Promoter for WWC (World Wrestling Council), along with Victor Jovica which was formed in 1973..
  • September 17, 1983–WWC: WWC Universal Champion Carlos Colon vs NWA World Champion Harley Race ended in a draw.
  • December 18, 1983: Carlos Colon defeated NWA World champion Ric Flair in a “title unification” match in a steel cage in Puerto Rico..
  • ~~~The title change was not recognised by the NWA and the World title was renamed the WWC Universal Heavyweight title..
  • Carlos Colon wrestled former NWA World Champions Dory Funk Jr, Terry Funk and Ronnie Garvin..
  • ~~~As well as Tully Blanchard, Bruiser Brody, Stan Hansen, Abdullah the Butcher and Ernie Ladd over the WWC Universal title..
  • September 15, 1984–WWC: Stan Hansen & Bruiser Brody vs Abdullah the Butcher & Carlos Colon ended in a double DQ.
  • September 21, 1985–World Wrestling Council: Abdullah the Butcher vs. Carlos Colon ended in no contest.
  • September 20, 1987–WWC: Carlos Colon defeated Hercules Ayala in a “barbed wire cage” match to win the WWC Universal Title.
  • September 10, 1988–World Wrestling Council: Carlos Colon defeated Hercules Ayala via submission in a “fire” match.
  • October 7, 1989–WWC: Carlos Colon defeated Steve Strong in a “barbed wire cage” match to win the WWC Unniversal Title.
  • WWF Royal Rumble 1993: Carlos Colon was a special guest participant in the Royal Rumble match, won by Yokozuna..
  • Mid-November/2001 – Noel Colon, the younger brother of Carlos, was shot to death yesterday at Noon at his work in San Juan..
  • ~~~Colon, a union head, had fired Juan Negron, who came back to the office with a gun and allegedly blew him away..
  • August 7, 2004–WWC: Carlos Colon & Chicky Starr defeated Super Gladiador & Bronco..
  • July 16 2005–WWC Bruiser Brody Memorial: Jose Estrada Sr defeated Carlos Colon in a Legends Match..
  • July 31, 2005–Dory Funk’s BANG: Carlos & Eddie Colon defeated Dory Funk & Johnny Magnum to win TV Tag Team titles..
  • August 26, 2005–WWE in Puerto Rico: Carlito Cool hosted a special edition of his Cabana with his father Carlos Colon as his guest!
  • ~~~Carlito Cool had the audacity to spit an apple in his father’s face, bringing out Ric Flair to make the save!
  • March 5, 2006–World Wrestling Legends PPV: Vampiro defeated Eddie Colon w/Carlos Colon..
  • January 6, 2007–World Wrestling Council: Carlos Colon vs. Victor Jovica ended in a no contest.
  • January 13, 2007–World Wrestling Council: Carlos Colon defeated Victor Jovica.
  • January 20, 2007–World Wrestling Council: Carlos Colon & Abbad vs. Victor Jovica & Bronco #1 ended in a No Contest.
  • February 3, 2007–World Wrestling Council: Carlos Colon defeated Victor Jovica by DQ.
  • Carlos Colon is the father of WWE Superstars Carlito Colon & Primo Colon and the uncle of Orlando Colon..