Curtis Thompson

  91 views

Title History

 

  • NWA Pacific Northwest Heavyweight title defeating Scotty the Body (February 3, 1990);
  • NWA Pacific Northwest Tag Team titles w/Ricky Santana defeating Jeff Warner & Art Barr (May 12, 1990):
  • WCW U.S. Tag Team titles (as Firebreaker Chip) w/Todd Champion defeating Jimmy Garvin & Michael Hayes (August 12, 1991);
  • IWCCW Television title defeating Tom Brandi (May 28, 1992);
  • NWA Wildside United States Heavyweight title defeating Sam McGraw (June 9, 1995);
  • CWA (Texas) Heavyweight title defeating Scott Putski to become 1st champion (December 29, 1995);
  • PWF (Pro Wrestling Federation) Eastern States Heavyweight title defeating Dr. Feelgood (December 14, 1996);
  • NWA Mid Atlantic Tag Team titles w/Drake Dawson Awarded (September 11, 1999);
  • NWA World Tag Team titles w/Drake Dawson defeating Khris Germany & Kit Carson (March 4, 2000);
  • NWA World Tag Team titles w/Drake Dawson defeating Big Bubba Bain & L.A Stephens (April 19, 2000);

 

Career Highlights

 

  • Curtis Thompson started in the South Atlantic promotion in Charlotte along with Chris Chavis, the Nasty Boys and Vince Terelli..
  • Curtis Thompson also worked in Portland, holding the NWA Pacific Northwest title..
  • Curtis Thompson worked in Puerto Rico before heading to Atlanta and World Championship Wrestling..
  • Curtis Thompson became known as “Firebreaker Chip” and formed a tag team with Todd Champion known as “The Patriots“..
  • ~~~August 12, 1991: The Patriots defeated the Fabulous Freebirds to win the WCW United States Tag Team titles..
  • 1990s: Curtis Thompson wrestled in Smokey Mountain Wrestling for Jim Cornette..
  • 2000: Curtis Thompson returned to the NWA and held the NWA World Tag Team titles with Drake Dawson (Known as Triple XXX)..
  • Curtis Thompson later went on to team with Lodi..