Eric Embry

  74 views

Title History

 

  • NWA Tri State Tag Team titles w/Chief Frank Hill defeating Joel & David Deaton (????, 1981);
  • UWA (Mexico) World Junior Light Heavyweight title defeating El Solitario (March 30, 1981);
  • NWA Florida Television title won a tournament (December 26, 1981);
  • SCW Southwest Junior Heavyweight title defeating Mando Guerrero [Tournament] (July 25, 1983);
  • SCW Southwest Tag Team titles w/Ken Timbs defeating Scott Casey & Buddy Moreno (September 26, 1983);
  • SCW Southwest Tag Team titles w/Ken Timbs defeating Ricky Morton & Robert Gibson for vacant titles (December 3, 1983);
  • SCW Southwest Junior Heavyweight title defeating Bobby Fulton (May 27, 1984);
  • SCW Southwest Tag Team titles w/Ken Timbs Awarded (June 13, 1984);
  • SCW Southwest Junior Heavyweight title defeating Bobby Fulton (July 1, 1984);
  • SCW Southwest Tag Team titles w/Dan Greer defeating Chicky Starr & Brett Sawyer (October 18, 1984);
  • WWC (World Wrestling Council) Puerto Rican Heavyweight title defeating Super Medic I (August 17, 1985);
  • WWC (World Wrestling Council) World Junior Heavyweight title defeating Invader III (November 25, 1985);
  • WWC (World Wrestling Council) Puerto Rican Heavyweight title defeating Super Medic I (May 31, 1986);
  • WCWA (World Class) World Tag Team titles w/Frankie Lancaster defeating Bobby Fulton & Tommy Rogers (June 26, 1987);
  • WCWA (World Class) World Light Heavyweight title defeating Peter Vander Graling (September 13, 1987);
  • WCWA (World Class) World Light Heavyweight title defeating Shaun Simpson (December 25, 1987);
  • WCWA (World Class) World Light Heavyweight title defeating Jeff Jarrett (November 11, 1988);
  • WCWA (World Class) World Light Heavyweight title defeating Jeff Jarrett (December 13, 1988);
  • WCWA (World Class) World Light Heavyweight title defeating Cactus Jack (January 4, 1989);
  • WCWA (World Class) Texas Heavyweight title defeating Gary Young (April 7, 1989);
  • WCWA (World Class) Texas Heavyweight title defeating Super Zodiac (aka Gary Young) (May 26, 1989);
  • USWA Texas Heavyweight title defeating PY Chu Hi (aka Phil Hickerson) (August 18, 1989);
  • WWC (World Wrestling Council) Caribbean Tag Team titles w/Rick Valentine defeating Miguelito Perez & Hurricane Castillo Jr. (September 23, 1990);
  • WWC (World Wrestling Council) Caribbean Tag Team titles w/Rick Valentine defeating Super Medics I & III (December 15, 1990);
  • USWA Texas Heavyweight title defeating Bill Dundee (Febuary 15, 1991);
  • USWA Texas Heavyweight title defeating Bill Dundee (April 12, 1991);
  • USWA Southern Heavyweight title defeating Jeff Jarrett (May 3, 1991);
  • USWA Southern Heavyweight title defeating Bill Dundee (May 20, 1991);
  • USWA Southern Heavyweight title defeating Tom Prichard (November 9, 1991);
  • USWA Southern Heavyweight title defeating Tom Prichard (December 9, 1991);
  • (Texas) TWF Light Heavyweight title;

 

Career History

 

  • Mid-1980s: Eric Embry entered the World Class Championship Wrestling (Dallas, TX) promotion as a heel, but later turned babyface..
  • October 30, 1992: Eric Embry was injured in a road accident in Kentucky and retired from the ring shortly after..