Frankie Lancaster

  117 views


Title History

 

  • WWC (World Wrestling Council) World Junior Heavyweight title defeating Invader III (March 14, 1987);
  • WWC (World Wrestling Council) World Junior Heavyweight title defeating Super Medic for vacant title (April 18, 1987);
  • WCWA (World Class) World Tag Team titles w/Eric Embry defeating Bobby Fulton & Tommy Rogers (June 26, 1987);
  • WCWA (World Class) World Tag Team titles w/Brian Adias defeating Skip Young & Shaun Simpson (October 12, 1987);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Wendell Cooley defeating Invader I & El Bronco (November 29, 1991);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Wendell Cooley defeating Ricky Santana & Rex King (January 6, 1992);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Wendell Cooley defeating Ricky Santana & Rex King (March 1, 1992);

 

Career History

 

  • October 20, 2007: Frankie Lancaster appeared on ABC Action News in Tampa, Florida..
  • ~~~He talked about his recent health problems and blamed them on long-term use of steroids..