Jesus Castillo

  58 views

Title History

 

  • WWC (World Wrestling Council) North American Tag Titles w/Miguelito Perez defeating Chicky & Ron Starr (November 8, 1986);
  • WWC (World Wrestling Council) Junior Heavyweight title defeating Gran Mendoza (September 20, 1987);
  • WWC (World Wrestling Council) Junior Heavyweight title defeating Gran Mendoza (January 5, 1988);
  • WWC (World Wrestling Council) Caribbean Tag Titles w/Miguelito Perez defeating Dan Kroffat & Bobby Jaggers (October 15, 1988);
  • WWC (World Wrestling Council) Caribbean Tag Titles w/Miguelito Perez Awarded (March 15, 1989);
  • WWC (World Wrestling Council) Caribbean Tag Titles w/Miguelito Perez defeating Brad & Bart Batten (June 9, 1989);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Miguelito Perez defeating Abudda Dein & Rip Rogers (July 16, 1989);
  • WWC (World Wrestling Council) Junior Heavyweight title defeating Eddie Watts (April 21, 1990);
  • WWC (World Wrestling Council) Caribbean Tag Titles w/Miguelito Perez defeating Ron Starr & Cuban Assassin (July 7, 1990);
  • WWC (World Wrestling Council) Junior Heavyweight title defeating Ron Starr (October 6, 1990);
  • WWC (World Wrestling Council) Junior Heavyweight title defeating Billy Travis (November 20, 1990);
  • WWC (World Wrestling Council) Caribbean Tag Titles w/Miguelito Perez defeating Galan Mendoza & Rick Valentine (March 9, 1991);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Miguelito Perez defeating Billy Travis & Gran Mendoza (June 12, 1991);
  • WWC (World Wrestling Council) Puerto Rican Heavyweight title defeating Hector Guerrero [Tournament] (October 12, 1991);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Mohammad Hussein defeating Ray Gonzalez & Bronco I (April ??, 1994);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Invader I defeating Shane Sewell & Sean Morley (????, 1995);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Ray Gonzalez defeating Rex King & Sean Morley (March 9, 1996);
  • WWC (World Wrestling Council) Puerto Rican Heavyweight title defeating Invader I (June 8, 1996);
  • WWC (World Wrestling Council) Universal Heavyweight title defeating Carlos Colon (October 19, 1996);
  • WWC (World Wrestling Council) Puerto Rican Heavyweight title defeating Ray Gonzalez (March 29, 1997);
  • IWA (Puerto Rico) World Tag Team titles w/Miguel Perez Jr. defeating Sean Hill & Ricky Santana (March 9, 2000);
  • IWA (Puerto Rico) World Hardcore title defeating Tajiri (November 25, 2000);
  • IWA (Puerto Rico) World Tag Team titles w/Miguel Perez Jr. defeating Shane & D’ Lo Brown (June 23, 2001);
  • IWA (Puerto Rico) World Tag Team titles w/Miguel Perez Jr. defeating Agente Bruno & Zaruxx (September 29, 2001);
  • IWA (Puerto Rico) World Hardcore title defeating Agente Bruno & Super Crazy in a 3 Way Match (February 2, 2002);
  • IWA (Puerto Rico) World Hardcore title defeating Super Crazy (March 2, 2002);
  • IWA (Puerto Rico) World Hardcore title defeating Super Crazy (June 2, 2002);
  • IWA (Puerto Rico) World Hardcore title defeating Super Crazy & Ozzy in a 3 Way Match (June 15, 2002);
  • IWA (Puerto Rico) World Hardcore title defeating Agente Bruno (July 13, 2002);
  • IWA (Puerto Rico) World Tag Team titles w/Miguel Perez Jr. defeating Starr Corporation (July 21, 2002);
  • IWA (Puerto Rico) World Hardcore title defeating Agente Bruno (August 15, 2002);
  • IWA (Puerto Rico) World Hardcore title defeating Agente Bruno (August 17, 2002);
  • IWA (Puerto Rico) World Hardcore title defeating Chicano (August 23, 2002);
  • IWA (Puerto Rico) World Hardcore title defeating Kevin Kelly (August 24, 2002);
  • IWA (Puerto Rico) World Hardcore title defeating Badwrench (October 19, 2002);
  • IWA (Puerto Rico) World Hardcore title defeating Abyss (November 29, 2002);
  • IWA (Puerto Rico) World Tag Team titles w/Miguel Perez Jr. defeating Chicano & Stefano (January 24, 2004);
  • WWC (World Wrestling Council) Puerto Rican Heavyweight title defeating Jose Rivera Jr. (May 15, 2004);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Chicky Starr defeating El Rebelde & Viper (November 25, 2004);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Chicky Starr defeating Tahitian Warrior & Viper (January 6, 2005);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Chicky Starr defeating Rico Suave & Diaboico (January 29, 2005);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Chris Joel defeating Rico Suave & Tim Arson (August 13, 2006);
  • WWC (World Wrestling Council) Puerto Rican Heavyweight title defeating Fireblaze (April 28, 2007);

 

Career Highlights