Profile last updated by: Sean Sweeny

John Rambo

Title History

 

  • NWL (National Wrestling League) Heavyweight title defeating Ivan Koloff to become 1st Champion (March 23, 1989);
  • NWL (National Wrestling League) Heavyweight title defeating Cactus Jack (October 23, 1991);
  • NWA Pacific Northwest Tag Team titles w/Col. DeBeers defeating Steve Doll & The Grappler (March 21, 1992);
  • CWUSA Television title defeating Bobby Blair (????, 1992);
  • CWUSA Television title defeating Mike Winner (October 14, 1992);
  • ECCW (Extreme Canadian Championship Wrestling) Heavyweight title defeating Jimmy Snuka [Tournament] (March 19, 1996);
  • NWL (National Wrestling League) Heavyweight title defeating Bob Starr for vacant title (????, 1997);
  • WXW (World Xtreme Wrestling) Heavyweight title defeating Hungarian Barbarian (????, 1997);
  • WXW (World Xtreme Wrestling) Heavyweight title defeating Jake Molson (August 27, 1998);
  • NWL (National Wrestling League) Heavyweight title defeating Gutter boy (May 13, 1999);
  • NWL (National Wrestling League) Heavyweight title defeating Spazman Anthony (June 26, 2001);
  • NWL (National Wrestling League) Heavyweight title defeating Spazman Anthony (April 20, 2002);
  • NWL (National Wrestling League) Tag Team titles w/Kevin Featherstorm defeating Jake Davis & Leslie Leatherman (February 8, 2003);
  • NWL (National Wrestling League) Tag Team titles w/Samu defeating Flex Fenom & Leslie Leatherman (June 21, 2003);
  • HOPWF (House of Pain Wrestling Federation) Hardcore title defeating Blood and Pirate of the Caribbean and Morgus the Maniac in a 4 way match (January 10, 2004);
  • NWL (National Wrestling League) Tag Team titles w/Samu defeating Egon Ecton & Gutter boy (January 23, 2004);

 

Career Highlights

 

  • March 2, 2005–MWA debut Show: John Rambo defeated Samu by Disqualification..