Johnny Rivera

  127 views

Title History

 

  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Invader I defeating Super Medicos (April 25, 1984);
  • WWC (World Wrestling Council) North American Tag Team titles w/Invader I defeating Medics (August 4, 1984);
  • UWA (Mexico) World Junior Light Heavyweight title defeating Anibal (September 15, 1984);
  • WWC (World Wrestling Council) World Junior Heavyweight title defeating Anibal (September 15, 1984);
  • WWC World Tag Team titles w/Invader I defeating Black Gordman & Super Medico I for vacant titles (November 22, 1984);
  • WWC North American Tag Team titles w/Super Medico I defeating Butch Miller & Luke Williams (March 2, 1985);
  • WWC (World Wrestling Council) World Junior Heavyweight title defeating Denny Brown for vacant title (June 1, 1985);
  • WWC North American Tag Team titles w/Invader I defeating Butch Miller & Luke Williams (August 25, 1985);
  • WWC (World Wrestling Council) World Junior Heavyweight title defeating Eric Embry (January 18, 1986);
  • WWC (World Wrestling Council) World Junior Heavyweight title defeating Chicky Starr (March 19, 1986);
  • WWC (World Wrestling Council) World Junior Heavyweight title defeating Chicky Starr (May 4, 1986);
  • WWC (World Wrestling Council) World Junior Heavyweight title defeating Don Kent (November 9, 1986);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Invader I defeating Mr. Pogo & Kendo Nagasaki (January 6, 1988);
  • WWC (World Wrestling Council) World Junior Heavyweight title defeating Tony Falk (April 13, 1988);

 

Career Highlights