Kanemura

  19 views


Title History

 

  • WWC (World Wrestling Council) Caribbean Heavyweight title defeating Miguel Perez Jr. (December 18, 1992);
  • WING (Japan) World Tag Team titles w/Mitsuhiro Matsunga defeating Leatherface & Freddie Kreuger (April 3, 1993);
  • FMW World Brass Knuckles Tag Team titles w/Mr. Pogo defeating Mr. Gannosuke & Atsushi Ohnita (March 7, 1995);
  • FMW (Frontier Martial Arts) Independent World World Heavyweight title defeating Masato Tanaka [Tournament] (August 1, 1996);
  • FMW (Frontier Martial Arts) World Brass Knuckles Tag Team titles w/Hido defeating Head Hunters (April 25, 1997);
  • FMW World Brass Knuckles Tag Team titles w/Atsushi Ohnita defeating Mr. Gannosuke & Hisakatsu Ooya (October 19, 1997);
  • FMW World Brass Knuckles Tag Team titles w/Mr. Gannosuke defeating Masato Tanaka & Hayabusa (November 28, 1997);
  • FMW World Street Fight Six Man Tag Team titles w/Jado & Mr. Gannosuke defeating Hisakatsu Ooya, Masato Tanaka & Hayabusa (January 16, 1998);
  • FMW World Street Fight Six Man Tag Team titles w/Hido & Kohdoh Fuyuki defeating Koji Nakagawa, Atsushi Ohnita & Tetsuhiro Kuroda (May 5, 1998);
  • FMW World Brass Knuckles Tag Team titles w/Kohdoh Fuyuki defeating Masato Tanaka & Hayabusa (May 27, 1998);
  • FMW World Street Fight Six Man Tag Team titles w/Koji Nakagawa & Hiromichi Fuyuki defeating Don Fuji, Hayabusa & Hisakatsu Ooya (June 28, 1998);
  • FMW (Frontier Martial Arts) World Brass Knuckles title Awarded (May 18, 1999);
  • FMW (Frontier Martial Arts) Hardcore title Awarded (September 24, 1999);
  • WEW (World Entertainment Wrestling) Hardcore title defeating Ryuji Yamakawa (May 5, 2000);
  • WEW (World Entertainment Wrestling) Tag Team titles w/Masao Inoue defeating Gedo & Jado (July 28, 2000);
  • WEW (World Entertainment Wrestling) Hardcore Tag Team titles w/Ryuji Yamakawa defeating Onryo & Goemon (February 23, 2001);
  • WEW (World Entertainment Wrestling) Hardcore title defeating Mammoth Sasaki (April 5, 2001);
  • WEW (World Entertainment Wrestling) Six Man Tag Team titles w/Mr. Gannosuke & Kodo Fuyuki defeating Flying Kid Ichihara, Hisakatsu Ooya & Ricky Fuji (July 30, 2001);
  • WEW (World Entertainment Wrestling) Singles title defeating Hayabusa (August 11, 2001);
  • DDT (Dramatic Dream Team) Ironman Heavymetal Weight title defeating Sanshiro Takagi (April 18, 2002);
  • DDT (Dramatic Dream Team) Ironman Heavymetal Weight title defeating Sanshiro Takagi (May 31, 2002);
  • WEW (World Entertainment Wrestling) Heavyweight title defeating Tetsuhiro Kuroda to become 1st champion (August 23, 2002);
  • WEW (World Entertainment Wrestling) Tag Team titles w/Tetsuhiro Kuroda defeating Gentaro & Takashi Sasaki (March 11, 2003);
  • BJW (Big Japan Wrestling) Death Match Heavyweight title defeating Shadow WX for vacant title (March 30, 2003);
  • WEW (World Entertainment Wrestling) Six Man Tag Team titles w/2 Tuff Tony & Madman Pondo defeating Gosaku Goshogawara, Tetsuhiro Kuroda & Taka Michinoku (October 2, 2003);
  • AJPW All Asia Tag Team titles w/Tetsuhiro Kuroda defeating Hirotaka Yokoi & Kohei Sato (October 10, 2003);
  • World Magma the Greatest Tag Team titles w/Badboy Hido defeating Kendo Kashin & Tomohiro Ishii for vacant titles (August 19, 2004);
  • WEW (World Entertainment Wrestling) Heavyweight title defeating Togi Makabe (June 24, 2007);
  • HUSTLE Super Tag Team titles w/Masato Tanaka defeating Tadao Yasuda & Genichiro Tenryu (April 30, 2008);
  • HUSTLE Super World Heavyweight title defeating Masato Tanaka (May 3, 2008);
  • HUSTLE Super Tag Team titles w/Tadao Yasuda defeating Wataru Sakata & Ryouji Sai (May 6, 2008);

 

Career Highlights

 

  • March 5, 2006–HUSTLE: Team 3-D (Brothers Ray & Devon) defeated Kintaro Kanemura & Masato Tanaka in Japan..