Mr. Pogo

  310 views

Title History

 

  • NWA (Amarillo) Brass Knuckles title defeating Terry Funk (June 15, 1978);
  • NWA Western States Tag Team titles w/Mr. Sato defeating Blackjack Mulligan & Dick Murdoch (November 30, 1978);
  • NWA Western States Tag Team titles w/Mr. Sato defeating Merced Solis (aka Tito Santana) & Ted DiBiase (February 15, 1979);
  • Stampede North American Heavyweight title (as Mr. Sekigawa) defeating Don Gagne (aka Frenchy Martin) (December ??, 1979);
  • Stampede International Tag Team titles (as Sekigawa) w/Dynamite Kid defeating Hubert Gallant & Leo Burke [Tournament] (December 21, 1979);
  • NWA Tri State Heavyweight title defeating Terry Gibbs (November ??, 1980);
  • NWA Central States Tag Team titles w/Gypsy Joe defeating Tommy Rogers & Marty Jannetty (October 11, 1984);
  • NWA Central States Heavyweight title defeating Harley Race (January 10, 1985);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/TNT (aka Savio Vega) defeating Chris & Mark Youngblood (July 11, 1987);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Kendo Nagasaki defeating Chris & Mark Youngblood (October 17, 1987);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Kendo Nagasaki defeating Invaders I & III (January 16, 1988);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Kendo Nagasaki defeating Chris & Mark Youngblood (April 12, 1988);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Kendo Nagasaki defeating Chris & Mark Youngblood (July 23, 1988);
  • WWC Caribbean Tag Team titles w/Kensuke Sasaki defeating Miguel Perez Jr. & Hurricane Castillo Jr. (January 14, 1989);
  • WWC Caribbean Tag Team titles w/Kensuke Sasaki defeating Miguel Perez Jr. & Hurricane Castillo Jr. (April 1, 1989);
  • WWC (World Wrestling Council) World Junior Heavyweight title defeating Hurricane Castillo Jr. (February 9, 1991);
  • WING (Japan) World Tag Team titles w/Crash the Terminator (aka Bill Demott) defeating Headhunters (November 6, 1992);
  • FMW (Frontier Martial Arts) World Brass Knuckles title defeating Atsushi Ohnita (January 6, 1994);
  • FMW World Brass Knuckles Tag Team titles w/Hisakatsu Oya defeating Gladiator & Big Titan (April 21, 1994);
  • FMW World Brass Knuckles Tag Team titles w/Gladiator defeating Mr. Gannosuke & Atsushi Ohnita (October 28, 1994);
  • FMW (Frontier Martial Arts) World Brass Knuckles title defeating Atsushi Ohnita (January 21, 1995);
  • FMW World Brass Knuckles Tag Team titles w/Kanemura defeating Mr. Gannosuke & Atsushi Ohnita (March 7, 1995);
  • BJW (Big Japan Wrestling) Deathmatch Title defeating Mitsuhiro Matsunaga [Tournament] (August 9, 1998);
  • Barbed Wire Street Fight Six Man Tag Team titles w/Ichiro Yaguchi & Shouji Nakamaki defeating Mitsunobu Kikuzawa & Atsushi Ohnita & Shigeo Okumura (December 26, 1999);

 

Career Highlights