Ripper Collins

  181 views

Title History

  • NWA Hawaii Tag Team titles w/ Johnny Barend defeating Bearcat Wright and Luther Lindsay (January 4, 1966);
  • NWA Hawaii Heavyweight title defeating Ron Reed (January 19, 1966);
  • NWA Hawaii Heavyweight title defeating Neff Maiava (October 19, 1966);
  • NWA Hawaii Tag Team titles w/ Curtis Iaukea defeating Hans Mortier and Johnny Barend (May 3, 1967);
  • NWA Pacific Northwest Heavyweight title defeating Tony Borne (May 12, 1967);
  • IWA (Australia) World Heavyweight title defeating Mark Lewin (October 1967);
  • NWA Hawaii Tag Team titles w/ Curtis Iaukea defeating Pampero Firpo and Jim Hady (March 15, 1968);
  • NWA Hawaii Tag Team titles w/ Curtis Iaukea defeating Peter Maivia and Jim Hady (June 4, 1968);
  • NWA Hawaii Tag Team titles w/ Luke Graham defeating Billy White Wolf and Jim Hady (November 6, 1968);
  • NWA Hawaii Tag Team titles w/ Buddy Austin defeating Bobby Shane and Nick Bockwinkel (April 16, 1969);
  • NWA Hawaii Tag Team titles w/ Curtis Iaukea defeating Karl and Kurt Von Steiger (October 22, 1969);
  • NWA Hawaii Heavyweight title defeating Pampero Firpo (October 29, 1969);
  • NWA Hawaii Heavyweight title defeating Pampero Firpo (Febuary 4, 1970);
  • NWA Hawaii Heavyweight title defeating Sam Steamboat (June 24, 1970);
  • NWA Hawaii Heavyweight title defeating Sam Steamboat (November 4, 1970);
  • NWA Hawaii Heavyweight title defeating Johnny Barend (January 2, 1971);
  • NWA Hawaii Tag Team titles w/ Moondog Mayne defeating Ed Francis and Billy Robinson (January 12, 1971);
  • NWA Hawaii Tag Team titles w/ Moondog Mayne defeating Steven Little Bear and Suni War Cloud (June 26, 1971);
  • NWA (Los Angeles) Pacific Coast Heavyweight title defeating Ruben Juarez (October 19, 1972);
  • NWA (Los Angeles) Americas Tag Team titles w/ Gordon Nelson defeating Tony Rocco and David Morgan (May 4, 1973);
  • NWA Hawaii Tag Team titles w/ Ed Francis defeating Peter Maivia and Sam Steamboat (July 25, 1973);
  • NWA Pacific Northwest Tag Team titles w/ Bull Ramos defeating Al Madril and Jose Gonzales (August 11, 1973);
  • NWA Hawaii Tag Team titles w/ Johnny Valentine defeating Peter Maivia and Sam Steamboat (November 28, 1973);
  • NWA Pacific Northwest Heavyweight title defeating Jimmy Snuka (1974);
  • NWA Pacific Northwest Heavyweight title defeating Jimmy Snuka (April 13, 1974);
  • SCW Western States Heavyweight title (1975);
  • Stampede International Tag Team titles w/ Bobby Bass defeating Prince Tapu and Lumberjack Luke (1976);
  • Stampede International Tag Team titles w/ Don Gagne defeating Jerry and Ed Morrow (Febuary 20, 1976);
  • Stampede International Tag Team titles w/ Larry Sharpe defeating Jerry and Ed Morrow (September 24, 1976);
  • NWA Tennessee Tag Team titles w/ Luke Graham defeating Chief Thundercloud and Danny Little Bear (May 22, 1977);
  • NWA Alabama Tag Team titles w/ Luke Graham defeating Ricky Fields and Ken Lucas (June 3, 1977);
  • NWA (New Zealand) British Empire/Commonwealth Heavyweight title defeating Rick Martel (May 28, 1979);
  • Polynesican Pacific Tag Team titles w/ Super Samoan Sakalia (1980);
  • Polynesican Pacific Tag Team titles w/ Big Bad Mike (1982);
  • NWA Australasian Tag Team titles w/ Larry O’Day (1983);

Career Highlights

  • Roy “Ripper” Collins formed a tag team with Phil “Whipper” Watson known as “The Ripper and the Whipper” in Hawaii.
  • Ripper Collins teamed often with Mad Dog (Moondog) Mayne and with Luke Graham and held various tag team titles.
  • “Ravishing” Ripper Collins formed a tag team with “Lucious” Larry Sharpe for Stu Hart’s Stampede Wrestling in Calgary.
  • Ripper Collins was married to ladies wrestler Barbara Baker with two daughters but it was well known that he was homosexual.
  • November 11, 1991: Ripper Collins died from melanoma (skin cancer) obviously from years of exposure in the Hawaii sun.