Ron Starr

  570 views


Title History

 

  • NWA Gulf Coast Tag Team titles w/Terry Lathan defeating Hells Angels (March 7, 1975);
  • NWA World Junior Heavyweight title defeating Pat Barrett (December 2, 1976);
  • NWA (Central States) World Tag Team titles w/Tom Andrews defeating Blue Yankee & Buck Robley (July 27, 1978);
  • NWA (San Francisco) World Tag Team titles w/Dean Ho won a tournament (September 20, 1978);
  • NWA (San Francisco) World Tag Team titles w/Enrique Vera defeating Ed Wiskoski & Buddy Rose (November 23, 1978);
  • NWA (San Francisco) United States Heavyweight title defeating Roddy Piper for vacant title (March 3, 1979);
  • NWA Pacific Northwest Tag Team titles w/Adrian Adonis defeating Tim Brooks & Roddy Piper (April 3, 1979);
  • NWA (San Francisco) United States Heavyweight title defeating Johnny Mantell (sub for Buddy Rose) (June 8, 1979);
  • NWA Central States Heavyweight title defeating Bob Sweetan (September 17, 1979);
  • NWA (Los Angeles) World Tag Team titles w/The Hood defeating ????????? (????, 1980);
  • NWA World Junior Heavyweight title defeating Les Thorton [Tournament] (Febuary 11, 1980);
  • NWA (Los Angeles) Americas Heavyweight title defeating Chavo Guerrero (April 18, 1980);
  • NWA (San Francisco) United States Heavyweight title defeating Ed Wiskoski (aka Col. DeBeers) (August 9, 1980);
  • NWA Southeastern Tag Team titles w/Wayne Ferris defeating Scott & Brad Armstrong (November ??, 1983);
  • Stampede British Commonwealth Mid Heavyweight title defeating Sonny Two Rivers (March 2, 1984);
  • AGPW (Atlantic Grand Prix Wrestling) International Heavyweight title defeating Steven Pettipas (????, 1985);
  • Stampede International Tag Team titles w/Wayne Ferris defeating Hubert Gallant & Kerry Brown [Tournament] (October 25, 1985);
  • Stampede International Tag Team titles w/Wayne Ferris defeating Ron Ritchie & Leo Burke (Febuary 21, 1986);
  • WWC (World Wrestling Council) North American Tag Team titles w/Chicky Starr defeating Invaders I & III (March 5, 1986);
  • WWC (World Wrestling Council) North American Tag Team titles w/Chicky Starr defeating Invaders I & III (June 2, 1986);
  • WWC (World Wrestling Council) Television title won a tournament (September 19, 1986);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Chicky Starr defeating Mike Davis & Tommy Lane (October 4, 1986);
  • AGPW (Atlantic Grand Prix Wrestling) International Heavyweight title defeating ??????? (June 19, 1987);
  • WWC (World Wrestling Council) Television title defeating Invader I (June 25, 1988);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Chicky Starr defeating Brad & Bart Batten (October 16, 1988);
  • AGPW (Atlantic Grand Prix Wrestling) International Heavyweight title defeating Leo Burke (????, 1989);
  • AGPW (Atlantic Grand Prix Wrestling) International Heavyweight title defeating Leo Burke (July 20, 1989);
  • USWA World Tag Team titles w/Sheik Braddock defeating Matt Borne & Jeff Jarrett (September 15, 1989);
  • WWC (World Wrestling Council) Caribbean Tag Team titles w/Cuban Assassin Awarded (January 25, 1990);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Cuban Assassin defeating Chris & Mark Youngblood (Febuary 4, 1990);
  • WWC (World Wrestling Council) Caribbean Tag Team titles w/Cuban Assassin defeating Invaders I & IV (May 24, 1990);
  • WWC (World Wrestling Council) World Junior Heavyweight title defeating Hurricane Castillo Jr. (August 25, 1990);
  • WWC (World Wrestling Council) World Junior Heavyweight title defeating Invader IV (September 15, 1990);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Doug Masters defeating Ciclon Silvadoreno & Bronco (April 11, 1992);
  • WWC (World Wrestling Council) World Tag Team titles w/Doug Masters defeating Ricky Santana & Rex King via forfeit (May 24, 1992);

 

Career Highlights

 

  • 1975: Ron Starr wrestled in Gulf Coast under a mask as “Mr. Wrestling” — A few weeks later he was unmasked..
  • “Rotten” Ron Starr wrestled in California, Louisiana, Central States, Southeastern, Georgia, Calgary (1988), and Puerto Rico..